Gyűrűs férgek

gyűrűs férgek

Navigációs menü

Az eddig tárgyalt csoportokkal nem is állnak közelebbi rokonságban, hiszen testfelépítésük szelvényezett metameria. Ez a tulajdonságuk és egyedfejlődésük számos sajátsága is az ízeltlábúakkal Arthropoda közös.

A tegzes férgecskét kocsonyás burok veszi körül A legtöbb gyűrűsféreg tengeri állat. Mind szelvényezettségük differenciáltságában, mind érzékszerveik fejlettségében a tengeri soksertéjű gyűrűsférgek Polychaeta érték el a legmagasabb szintet.

gyűrűs férgek

Feji részükön fejlett tapogatóik vannak, a szabadon úszó életmódú fajok mozgásszervei, az ún. Helytülő életmódú fajaik gyakran színpompásak.

Nálunk a gyűrűsférgeket a nyergesek Clitellata osztálya képviseli, két, erősen eltérő küllemű és életmódú csoporttal.

gyűrűs férgek

Mindkettő közismert és gyakorlati jelentőségük is nagy. A kevéssertéjű gyűrűsférgek Oligochaeta rend közé édesvízi és talajlakó fajok tartoznak. Iszapos, növényzettel dúsan benőtt vizekben élnek a kicsiny méretű cm naisz Nais, Stylaria -fajok.

Gyűrűsférgek törzse

Szerves anyagokban gazdag vizek, gyakran szennyvizek iszapjában él a csővájó féreg Tubifex tubifexamelyet gyakran használnak akváriumi halak etetésére. Trágyázott talajok, szerves anyagokban gazdag iszapok legtömegesebb lakója a közönséges televényféreg Enchytraeus albidus.

A legfontosabb talajlakó, sőt talajképző szervezetek közé tartoznak a földigiliszták Lumbricidae család. Nagytermetű lónadály Földigiliszták és nadályok A különféle Lumbricus-fajok főként erdei, réti és kerti talajokban gyakoriak, pl.

Gyűrűsférgek keringése

Trágyában és bomló szerves anyagokban gazdag talajokban él a sötét barnásvörös színű trágyagiliszta Elisenia foetidanedvesebb szántóföldi és réti talajokban pedig a halványabb színű Allolobophora-fajok, pl. Egyik leggyakoribb fajunk a viszonylag kis méretű 5—15 cmvilágos színű tejfehér giliszta Gyűrűs férgek lacteum.

gyűrűs férgek

A földigiliszták a talaj szerves anyagaival táplálkoznak, lebontásukban szerepük igen jelentős, emellett a talaj kémhatását és szerkezetét is javítják. Erősen módosult szervezetű gyűrűsférgek a nadályok Hirudinea rend. Az ún.

gyűrűs férgek

Ragadozók vagy vízi gerincesek külső élősködői az ormányos nadályok. Kisebb méretűek 2—4 cmközülük ragadozók az álló- és lassan folyó vizekben gyakori csigapiócák Glossosiphonia complanata, G.

gyűrűs férgek

Halak és gyűrűs férgek vérét szívja a közönséges és lapos halpióca Piscicola geometra, Cystobranchus resiransill. Az állkapcsos nadályok között vannak ragadozó fajok, mint pl. Legismertebb a sekély állóvizeinkben gyakori orvosi pióca Hirudo medicinalisamely zömökebb testű, sötét olajzöld, hátán vöröses vagy sárgás rajzolattal.

Meleg vérű állatok vérével táplálkozik, a vért középbelének zsebszerű oldaltasakjaiban tárolja, alvadását alvadásgátló antikoaguláns hirudin akadályozza meg.

Fontos információk